Rekuperator
Rekuperator jest centralnym elementem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to urządzenie wymuszające wymianę powietrza w domu i odpowiadające za odzysk ciepła (rekuperację) z powietrza wywiewanego. Usuwa on zanieczyszczone powietrze z domu zastępując je świeżym, zewnętrznym i filtrowanym powietrzem przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach zapewniając przy tym komfort cieplny. Głównymi elementami centrali wentylacyjnej są dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny – a odzysk ciepła zapewnia wymiennik ciepła, w którym dwa strumienie przepływającego powietrze nie mieszają się, ale oddają wzajemnie energię, czyli ciepło.
Rekuperator wraz z systemem dystrybucji powietrza PE-FLEX® stanowi kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu.
Rekuperator na poddaszu
- Łatwe prowadzenie przewodów czerpni i wyrzutni
- Krótkie odcinki przewodów wentylacyjnych
- Prosty montaż
- Ryzyko zamarznięcia centrali na nieogrzewanym poddaszu i duże straty ciepła przy niedostatecznej izolacji przewodów
- Możliwe utrudnienia z odprowadzeniem kondensatu
- Utrudnione podłączenie instalacji gruntownego wymiennika ciepła
Rekuperator w przestrzeni mieszkalnej (np. w kotłowni)
- Usytuowanie centrali w ciepłym pomieszczeniu
- Ułatwione odprowadzenie kondensatu
- Łatwy dostęp serwisowy
- Duże gabaryty urządzenia zajmującego przestrzeń użytkową
- Ryzyko przenoszenia hałasu do pomieszczeń mieszkalnych przy niedostatecznym wytłumieniu instalacji
Rekuperator w piwnicy
- Łatwość zorganizowania odpowiedniego miejsca do montażu urządzenia
- Proste podłączenie do instalacji gruntowego wymiennika ciepła
- Utrudnione doprowadzenie przewodów czerpni i wyrzutni
- Możliwe trudności z rozprowadzeniem instalacji
PRZEWODY WENTYLACYJNE PE-FLEX®
Podstawowym elementem systemu wentylacji PE-FLEX® są przewody wentylacyjne PE-FLEX® wykonane z pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. Wewnętrzna gładka, dwuwarstwowa rura wentylacyjna PF-FLEX® przeznaczona jest do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne PE-FLEX® posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne.
- Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa PE-HD, które zapewnia pełną higienę instalacji.
- Wewnętrzna warstwa przewodu wentylacyjnego PE-FLEX® posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne.
- Zewnętrzne karby zapewniają rurze dużą elastyczność oraz wysoką wytrzymałość, a gładka powłoka wewnętrzna minimalizuje opory powietrza w instalacji i umożliwia czyszczenie kanałów.
- Zamknięte pustki powietrzne w obwodzie rury w dużym zakresie tłumią hałas spowodowany przepływającym w środku powietrzem oraz izolują termicznie.
- Wytrzymałość i doskonała elastyczność kanałów pozwala na bardzo uniwersalne rozprowadzenie instalacji w domu, np. poprzez umieszczenie rur w warstwie izolacji stropu lub w przestrzeni sufitu podwieszanego.
- Dostępne są w trzech wersjach - o średnicy Ø50 mm, Ø75 mm oraz Ø90 mm.
SKRZYNKI ROZPRĘŻNE
Skrzynki rozprężne systemu PE-FLEX® służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych PE-FLEX® z anemostatami. W ofercie znajdują się skrzynki rozprężne wykonane ze stali nierdzewnej oraz skrzynki wykonane z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Występują one w różnych wariantach przyłączeniowych i wszystkie posiadają mufy do podłączenia kanałów wentylacyjnych z wbudowaną uszczelką i montażem na KLIK. Gwarantuje to bardzo szybkie i proste zamontowanie skrzynek rozprężnych w instalacji. Skrzynki umożliwiają montaż systemu wentylacji mechanicznej zarówno pod sufitem, jak i bezpośrednio na stropie.
- Skrzynki wykonane są z wytrzymałego poliwęglanu i posiadają ergonomiczny kształt, a wysokość korpusu to jedynie 6 cm
- Mogą być montowane w warstwie ocieplenia stropu.
- Polipropylenowe mufy przyłączeniowe pozwalają na szybki i łatwy montaż przewodów PE-FLEX® - wystarczy wsunąć rurę do momentu słyszenia „klik”!
- Skrzynki występują w wersjach sufitowych i podłogowych.
- Posiadają uchwyty ułatwiające montaż skrzynek.
- Występują są z podejściem nyplowym (do przedłużenia kształtką) i mufowym (do bezpośredniego podłączenia ramki anemostatu).
- Dostępne w trzech wariantach: 4 x Ø50 mm, 2 x Ø75 mm oraz 3 x Ø75 mm
Projekt Zawiera:
- Opis techniczny
- Rysunki koncepcji rozprowadzenia instalacji oraz umiejscowienia rekuperatora
- Odnośniki z informacją o zastosowanych elementach
- Wycenę inwestycji